Annual Inductee List

Year of Induction Sport School at Time of Induction
Tom Wokasch 2017 Wrestling Ajo/Mingus/Queen Creek
Joe Kenrick 2017 Baseball Wickenburg
Bartt Underwood 2017 Softball Centennial/Cactus
Cranston Hysong 2017 Track Winslow/Tolleson/Westview
Kenneth Troutt 2017 Boys Basketball Westwood/Cactus/Peoria
Karen Self 2017 Girls Basketball Seton Catholic Prep
Tom Succow 2016 Baseball Brophy Prep
Lois Emshoff 2016 Badminton Dysart/Chandler
Sam Ballard 2016 Boys Basketball Judson/Camelback/Mountain Pointe
Tim Beck 2016 Boys Soccer Ironwood
Joe English 2016 Girls Basketball Chaparral
Steve Schneider 2015 Golf Snowflake
Todd Ford 2015 Wrestling Desert Vista High School
Robert Robinson 2015 Track Mesa Mountain View
Thomas "Alva" Hawkins 2015 Football Coolidge
Richard Gray 2015 Football Arizona Boys Ranch
Glenn Alford 2014 Wrestling Tempe
Joe Ehlers 2014 Cross Country South Mountain
Miner Webster 2014 Girls Basketball Gilbert Highland
Kyle Sawyer 2014 Cross Country Mesa Mountain View
Tim Sanford 2014 Football Brophy Prep
Jim Beall 2013 Football Ray/Snowflake/Payson/Higley
Dan Mannix 2013 Boys Basketball Sunnyslope
Horace "HT" Clothier 2013 Tennis Duncan
Paul Williams 2013 Track Cactus
Valorie McKenzie 2013 Volleyball Horizon
Eric Kibler 2012 Baseball Horizon
Steve Burke 2012 Girls Basketball Thunderbird
Paul Moro 2012 Football Blue Ridge
Russell Winer 2012 Wrestling Arcadia, Chandler, Dobson
Jimmy Jones 2012 Football Red Mountain/Mesquite
Larry Delbridge 2011 Football Coolidge
Carol Jurn 2011 Tennis Buckeye
Gary Venturo 2011 Football Tempe Corona Del Sol
Nick Karantinos 2011 Wrestling Mesa Red Mountain
Dave Vibber 2011 Wrestling Tempe Corona Del Sol
Aaron Anderson 2010 Boys Basketball Kayenta Monument Valley/Page
Arbia Jones 2010 Track Maryvale
Ed Long 2010 Meritorius Phoenix Union
Dan Reid 2010 Track Payson
Bev Bostrom 2010 Volleyball Maryvale
Dennis Pirch 2009 Wrestling Payson
Bob Crosswhite 2009 Wrestling Winslow/Joseph City
Nadine Sass 2009 Volleyball Phoenix Camelback
Jim Acton 2009 Boys Basketball Superior/Globe/River Valley/Chino Valley
Jeffrey Griffith 2009 Softball Cactus
James "Jim" Graham 2008 Girls Basketball Peoria Cactus
Gary Ernst 2008 Boys Basketball Mesa Mountain View
Richard Bratt 2008 Boys Basketball Winslow
Doug Shaffer 2008 Football Horizon
Bill Gahn 2007 Football Prescott/Deer Valley District
Jack Altersitz 2007 Boys Soccer Peoria Cactus
Gilbert Padilla 2007 Wrestling Morenci
Tim McBurney 2007 Football Basha
Doug Clapp 2006 Football Peoria
Howard Breinig 2006 Football Tucson Sahuaro/Sabino
Osborn Shackelford 2006 Girls Basketball Maryvale
Dave Silcox 2006 Tennis Phoenix Union Central High School
Rhea Wease 2006 Meritorius Salome
John McGlumphy 2006 Wrestling Benson
Vince Budenholzer 2005 Boys Basketball Holbrook
Jerry Dawson 2005 Baseball Scottsdale Chaparral
Larry Fetkenhier 2005 Football Cactus
John Gleeson 2005 Baseball Tucson Salpointe/Flowing Wells
Bobbi Maldonado Forner 2005 Badminton Sunnyslope High School
Herman "BB" Andrews 2004 Track Safford
John Tissaw 2004 Boys Basketball Canyon Del Oro
Jay Denton 2004 Wrestling Santa Cruz Valley Union High School
Gerald Seaquist 2004 Swimming Phoenix Xavier Prep
Doug Baker 2003 Boys Basketball Flagstaff
Clyda Jean Martin Owen 2003 Meritorius Glendale High School/Cortez High School/Glendale Union High School District
Russ Bethel 2003 Baseball Willcox
Bary Judd 2003 Track St. David
Tom Shoemake 2003 Football Florence
Bill Taylor 2002 Track Bisbee
Hector Bejarano 2002 Boys Basketball Phoenix North High School
Paul Reynolds 2002 Baseball Snowflake
Craig Cummins 2002 Swimming Mesa Westwood
Jerry Conner 2002 Boys Basketball Shadow Mountain/Horizon
Ted Blake 2001 Baseball Greenway
Ron Davini 2001 Baseball Tempe Corona Del Sol
Nancy Funari 2001 Softball Phoenix Carl Hayden
Don Kloestreich 2001 Wrestling Tucson Sunnyside
Mike Clark 2001 Football Dobson
Tom Wheatley 2000 Football Agua Fria/North Canyon
Brian Metheny 2000 Swimming Phoenix Washington
Kenneth Smith 2000 Baseball Benson
C. A. "Mont" Griffiths 2000 Football Fredonia
Larry Hughes 2000 Girls Basketball Tempe Corona Del Sol
Sammy Duane 1999 Boys Basketball Tempe Union/ Corona del Sol
Argie Rhymes 1999 Boys Basketball Phoenix Union/Carl Hayden
Steve Hudgens 1999 Boys Basketball Morenci/Clifton
Sharon Austerman 1999 Volleyball Cortez
Bobby Gonzalo 1998 Wrestling Peoria
Tom Davis 1998 Football Elfrida Valley Union
Dave Conatser 1998 Cross Country Winslow
David Cruickshank 1998 Cross Country Trevor Browne
Roy Fenton 1998 Track Dysart
Tom Dingman 1998 Meritorius Ajo/Glendale
Sister Lynn Winsor 1997 Golf Xaver College Prep
Mike Dyer 1997 Girls Basketball Marana
Bo Bear Whitelock 1997 Boys Basketball Window Rock
Pat Farrell 1997 Football St. Mary's
Ed Nymeyer 1996 Boys Basketball Flowing Wells
Robert L Yniguez 1996 Girls Basketball Tempe Corona Del Sol
Nancy Ellis 1996 Softball Mesa Dobson
Art Griffith 1995 Baseball Winslow
George Genung 1995 Boys Basketball Tucson Amphitheater
John Carlson 1995 Wrestling Chandler
Jerry Lee 1995 Track Benson
Max Valkingburg 1994 Golf Benson
Mike McCauley 1994 Girls Basketball Snowflake
Cherry Roberds 1994 Tennis Miami
Frank Castro 1994 Football Bagdad/Parker/Marcos de Niza/South Point
Bill Mitton 1994 Football Trevor Browne
Allen "Buck" Hall 1994 Football Maryvale High School
Barbara Stauffer 1993 Volleyball Ft. Thomas
Bud Davis 1993 Cross Country Tuba City
Joe Famulatte 1993 Boys Basketball Phoenix Indian School
Don Petranovich 1993 Girls Basketball Winslow
Wayne DesCombes 1993 Baseball Agua Fria
Gretchen James 1993 Archery Camelback
Terry Nodlinski 1992 Football Gila Bend/Payson
Norma Bellamy 1992 Volleyball Safford
Herman McArthur 1992 Meritorius Winslow
Paul Nelson 1992 Boys Basketball Thatcher
Marland "Honk" Norton 1992 Meritorius Ft. Thomas
Craig Anderson 1991 Wrestling Paradise Valley/Shadow Mountain
Leonard Agee 1991 Boys Basketball Buckeye
Rich Hoyt 1991 Football Williams/Snowflake/Winslow
Jim Crawford 1991 Baseball St. David
Neola "Sis" Voegtli 1991 Girls Basketball Parker
Ed Anderson 1990 Football Chandler / Scottsdale Coronado
Ben Arredondo 1990 Wrestling Mesa
Charlie Esquivel 1990 Football Holbrook
Joe Garcia 1990 Meritorius Phoenix Union Central High School
Tot Workman 1990 Football Round Valley
Darwin Slade 1990 Football Springerville Round Valley
Phil Kemp 1989 Boys Basketball Phoenix Alhambra
Jesse Parker 1989 Football Mesa Mountain View
Al Munoz 1989 Football Glendale/Independence/Sunnyslope
Bob Everett 1989 Baseball Gilbert
Jerry Loper 1989 Football Chandler
Waldo Lee Bast 1989 Track Prescott
Bob Roberts 1989 Meritorius Buckeye
Matt O. Hanhila 1988 Meritorius Carl Hayden High School
Jack Chisum 1988 Baseball Miami
Charlie Webb 1988 Baseball Camelback
Cliff Myrick 1988 Baseball Tucson Catalina
Ted Fowler 1988 Baseball Peoria/Phoenix North/Mesa/Round Valley
Bob Kelly 1988 Baseball Yuma, Yuma Kofa
Gil Corona 1987 Baseball Flagstaff
Waldo Dicus 1987 Baseball Bisbee
Manny Ruiz 1987 Boys Basketball San Manuel/Superior High Schools
Jack Spilsbury 1987 Boys Basketball Casa Grande
Hugh Morrison 1987 Track Alhambra
Reed Peterson 1987 Football Mesa
Ken Troutt 1987 Boys Basketball Globe
Vern Friedli 1986 Football Tucson Amphitheater
Walt Beamis 1986 Football Phoenix Christian
Hal Eustice 1986 Baseball Tucson Sahuaro
Karl Kiefer 1986 Football MCClintock/Mountain Pointe
Robert Ruman 1986 Baseball Camelback/Central High Schools
John Pavlich 1986 Boys Basketball Globe
Alvin "Chub" Overson 1986 Boys Basketball St. Johns
William "Herk" McDermott 1986 Meritorius Phoenix Union North High School
Richard Imhoff 1986 Football Salome
Lonnie Foster 1985 Football Eloy Santa Cruz
Joe Hunter 1985 Wrestling Peoria High School
Earl Putman 1985 Football Moon Valley
Rollie Caldwell 1985 Boys Basketball Phoenix North
Dale Torrence 1985 Track West Phoenix High School
Marlin LeSueur 1985 Boys Basketball Round Valley
Truman Williamson 1984 Football Sierra Vista Buena
Edgar "Mutt" Ford 1984 Football Mesa Westwood
Bryan Clyde "Bud" Doolen 1984 Boys Basketball Tucson High School
Parley Verl Heap 1984 Boys Basketball St. Johns High School
Thurman Simmons 1984 Football Tolleson
Robert "Bob" Schuster 1984 Track Phoenix Maryvale
Larry Hart 1984 Football Flowing Wells
Emil Nasser 1984 Football Winslow
Henry Lennox 1984 Football Seligman
James P. Lovett 1984 Boys Basketball Duncan/Winslow
Richard B. "Jiggs" Hardt 1984 Boys Basketball North High School
Fred E. Anderson 1984 Boys Basketball Flagstaff
Gerald 'Wimpy" Jones 1984 Boys Basketball Phoenix Union
Gil Trejo 1984 Baseball Phoenix West/Camelback/Carl Hayden/Maryvale High Schools
William J. Saunders 1984 Football Coolidge/Phoenix Union/Camelback
OK Fulton 1984 Boys Basketball Agua Fria
Joseph X. Miller 1984 Football Prescott/Sunnyslope
Ollie Mayfield 1984 Football Tucson High School
Dick McConnell 1984 Boys Basketball Tucson Sahuaro
Ralph R. Robinson 1984 Football Phoenix Union
Ray Mitokawa 1984 Football Peoria High School
Royce Youree 1984 Boys Basketball East High School/Mesa Community College
Rollin T. Gridley 1984 Boys Basketball Tucson High School
Jack A. Wilson 1984 Boys Basketball Bisbee/Benson
Paul Franklin Petty 1984 Football Globe High School
Ralph Moran 1984 Football Wickenburg
Roy Coppinger 1984 Baseball Scottsdale Coronado
Anthony "Skip" Schifino 1984 Baseball Scottsdale Arcadia
Earl Clupper 1984 Football South Mountain High School
Al Van Hazel 1984 Track Casa Grande
Steve Coutchie 1984 Football Mesa High School
James "Doc" Van Horne 1984 Track Tucson High School