National Recognition

National Coaches Association Administrative Awards

Sport Year of Inductionsort descending

Thurman Simmons

Mike Dyer

1997

S. Johnson

Meritorius 2013

Bo "Bear" Whitelock

2014

Robbie Robinson

2015
National Coach of the Year

Sport Year of Inductionsort descending

Mary Hines

Volleyball 1985

Tot Workman

Football 1989

Roy Coppinger

Baseball 1990

Jim Crawford

Baseball 1994

Sister Lynn Winsor

Golf 1998

Nancy Ellis

Softball 2002

Herman "BB" Andrews

Track 2004

Lucinda Nash

Volleyball 2004

Ron Davini

Baseball 2005

Steve Scott

Boys Basketball 2006

Jerry Dawson

Baseball 2007

Robbie Robinson

Track 2008

Don Petranovich

Girls Basketball 2011

Paul Moro

Football 2011

Eric Kibler

Baseball 2013

Patrick O'Neill

Swimming 2014

Valorie McKenzie

Volleyball 2014

Rickey Baker

Cross Country 2015

Norma Bellamy

Volleyball 1980

Gretchen James

Archery 1979
National Coaches Hall of Fame

Sport Year of Inductionsort descending

Emil Nasser

Football 1996

Earl Putman

Football 1997

Norma Bellamy

Volleyball 1998

OK Fulton

Boys Basketball 1999

Tot Workman

Football 1999

Roy Coppinger

Baseball 2000

Earl Clupper

Football 2000

Jim Crawford

Baseball 2001

Thurman Simmons

Football 2001

Allen "Buck" Hall

Football 2002

Bo "Bear" Whitelock

Boys Basketball 2002

Robert Schuster

Track 2003

Cherry Roberds

Tennis 2003

Marland "Honk" Norton

Boys Basketball 2004

Mike Dyer

Girls Basketball 2004

Joe Hunter

Wrestling 2005

Gretchen James

Archery 2006

Craig Anderson

Wrestling 2006

Neola "Sis" Voegtli

Girls Basketball 2007

William "Herk" McDermott

Meritorius 2007

Dick McConnell

Boys Basketball 2008

Vern Friedli

Football 2008

Don Petranovich

Girls Basketball 2009

Larry Hart

Football 2009

Roy Fenton

Track 2010

Sharon Austerman

Volleyball 2010

Frank Castro

Football 2011

Jesse Parker

Football 2011

Royce Youree

Boys Basketball 2012

Pat Farrell

Football 2012

John Carlson

Wrestling 2013

Sister Lynn Winsor

Golf 2013

Mike Clark

Football 2014

Craig Cummins

Swimming 2014

Dave Silcox

Tennis 2015

Jerry Dawson

Baseball 2015

Lonnie Foster

Football 2016

Rich Hoyt

Football 2016

Doug Shaffer

Football 2017

Larry Fetkenhier

Football 2017

Bobbi Maldonado Forner

Badminton 2018

Herman BB Andrews

Track 2018